Przygotowania do High School

Niesamowite jak ten czas leci. Jeszcze niedawno przylecieliśmy do USA i nasz syn szedł tutaj do 4 klasy, a teraz już przed nim 9 klasa, czyli High School. A co z tym się wiąże, dużo przygotować i planowania. 😉

High School, czyli odpowiednik polskiego liceum, to już poważna sprawa, która wiąże się z przygotowaniem do studiów. Już teraz uczeń musi się określić jeśli chodzi o dodatkowe przedmioty jakich chce się uczyć i wybrać odpowiednią ścieżkę nauki.

Dla nas to wszystko nowość, w Polsce takiego planowania nie było. Dlatego spędziliśmy dużo czasu wczytując się w książeczki, poradniki i dokumenty, jakie nasz syn otrzymał ostatnio w szkole jak również te, które nam przekazano podczas specjalnych spotkań dla rodziców.

Studiując te materiały, musieliśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów.

1. Wybór godzin

W High School jest możliwość wyboru w jakich godzinach uczeń chce uczęszczać na zajęcia. Są cztery możliwości. Najwcześniej można zacząć zajęcia ok. 7 rano, a najpóźniej skończyć ok. 3 po południu.

Oczywiście większość uczniów wybiera opcję z jak najwcześniejszym zakończeniem zajęć. Dzięki temu, mimo że zaczną szkołę dosyć wcześnie, bardzo wcześnie ją skończą. Po zajęciach będą mogli zostawać w szkole i uczestniczyć w wielu różnych klubach szkolnych. Mój syn już mi zapowiedział, że na pewno będzie chodził do klubu szachowego i piłkarskiego. 😉

2. Wybór odpowiednich przedmiotów

Tak jak wszędzie, pewne przedmioty są obowiązkowe:

a) Math – Matematyka

b) Science – Nauka

c) Social Studies – Historia, Geografia, Ekonomia itp.

d) World Language – Język obcy

e) Language Arts – Język angielski

W przedmiotach obowiązkowych często również jest możliwość z wyboru różnych opcji. Przykładowo, mój syn w Social Studies mógł wybrać albo World History Honors albo AP Human Geography. Wybrał to drugie ze względu na to, że przedmioty AP są to przedmioty, zaliczane już na studiach, ale o tym napiszę w jednym z kolejnych artykułów.

Oprócz pięciu obowiązkowych przedmiotów, każdy uczeń musi wybrać min. jeden przedmiot dodatkowy. Dodatkowych przedmiotów jest bardzo dużo do wyboru. Są to np. Dziennikarstwo, różne przedmioty związane z informatyką, przedmioty muzyczne czy plastyczne. Co ważne, przy każdym przedmiocie jest ścieżka jaką można podążać w High School. Czasami jest jedna możliwość, a czasami jest ich kilka. I już teraz trzeba zaplanować mniej więcej jaką ścieżką chce się podążać.

Więcej na kierunekfloryda.com/przejscie-z-middle-school-do-high-school

Avatar

Karolina

Karolina Moscicka - autorka bloga www.KierunekFloryda.com, agentka nieruchomości, mieszkająca w Sarasocie i pomysłodawczyni strony www.NieruchomosciFL.com